Kolejny punkt w remontowym poradniku to ŁAZIENKA.

W łazience zazwyczaj trzeba pozbyć się starych okładzin i sprzętów. Do skucia starych płytek można użyć dłuta i młotka, łomu, a także, a może przede wszystkim wiertarki udarowej z nakładką do skuwania. Jeśli klej był słaby to wszystko powinno ładnie odejść, nawet całe płytki. Kłopot pojawia się w przypadku cienkiej ściany. Należy wtedy delikatnie skuwać płytki, aby nie zrobić dziury na wylot do sąsiada. Niestety mieliśmy przypadek odnalezienia starej dziury pod płytkami. Okazało się, że przy okazji wcześniejszego remontu przy skuwaniu powstała dziura, którą ktoś załatał tylko z jednej strony... W cienkiej ścianie trudno także wkuć rury do odpływu. Na wszystkie niespodzianki jest jakieś rozwiązanie - korekta w projekcie, dodatkowe prace, trzeba być na to przygotowanym.

Trudne do demontażu mogą być stare wanny, miski ustępowe. Przerdzewiałe śruby będą trudne do odkręcenia, wanny mogą być wmurowane w podłoże, różne scenariusze są możliwe.

Jeśli łazienka ma dobry rozkład funkcjonalny, a płytki są w dobrym stanie, ale wizualnie nie są odpowiednie to można użyć specjalnych farb do glazury i odmienić wygląd łazienki. Są także specjaliści od renowacji wanien, a zniszczoną miskę ustępową czy starą zużytą baterię można zazwyczaj wymienić bez rujnowania całej łazienki.