W poprzednim artykule było parę słów o instalacjach w starych budynkach. Dziś podłogi i ściany. Jakie niespodzianki mogą nas spotkać:

ŚCIANY

Niestety w starych budynkach ściany działowe mogą być wykonane z niespodzianych materiałów. Zdarza się, że można pod warstwą tynku znaleźć słomę. W takim wypadku dobrze wymienić ścianki na lekką gipsową zabudowę.

Gdy ściany wykonane są z cegły to jest najmniejszy kłopot. Płyty betonowe zazwyczaj są trudne w obróbce, kłopotliwe jest wykonywanie bruzd, itp. Zdarzyć się także  może że ścianki są zrobione z bardzo złej jakości betonu zmieszanego ze żwirem. Taka forma ścianki bywa bardzo krucha i jeśli jest dosyć cienka łatwo można zrobić dziurę na wylot.

W starych budynkach warto także przemyśleć skucie tynków i położenie na nowo lub wykonanie gładzi gipsowych na istniejącą powierzchnię. Najlepiej skonsultować się z architektem lub ekipą wkończeniową, aby podjąć decyzję co należy zrobić ze ścianami, by doprowadzić je do porządku.

 ASME BPVC VIII-1 2023

A POD PODŁOGĄ...

Jeśli podejmujemy decyzję o wymianie starej posadzki trzeba przygotować się na różne warianty. Pod starymi parkietami w kamienicach i blokach z wielkiej płyty możemy znaleźć subit, uznawany dziś za środek rakotwórczy i niebezpieczny dla zdrowia. Jest to czarna substancja, która po latach powinna odchodzić płatami, trochę jak papier, ma także specyficzny smołowy zapach. Najlepiej zatrudnić wykwalifikowaną firmę do usunięcia resztek subitu. Można także spróbować szpachelką pozbyć się go samemu, ale trzeba pamiętać o założeniu masek i wietrzeniu pomieszczenia. Po pozbyciu się trucizny najlepiej wykonać wylewkę, aby wyrównać podłoże i odpowiednio przygotować pod nową posadzkę. Grubość jej zależy od stopnia nierówności i różnic poziomów w mieszkaniu.

W kamienicy z lat 50 zdarzyło nam się także spotkać pod drewnianymi deskami coś w rodzaju płyty wiórowej zmieszanej z betonem, trocinami. Bardzo trudno ją usunąć, ponieważ jest bardzo twarda. Przy użyciu specjalistycznego sprzętu jest to jednak możliwe. Po konsultacji z wykonawcą podłogi trzeba podjąć decyzję, czy lepiej zerwać wszystko do betonu, czy pozostawić istniejący podkład.

Jeśli w pomieszczeniu są na posadzce płytki może okazać się, że pod nimi są kolejne. W takim wypadku można także albo skuwać wszystko albo np. układać płytki na płytki.

2023 ASME BPVC

Jeśli decydujemy się na wymianę podłogi trzeba przygotować się na konieczność wykonania wylewki poziomujacej. Przy tej okazji warto zadbać nie tylko o wyrównanie jastrychu, ale także o usunięcie różnic pomiędzy wysokościami w różnych pomieszczeniach. Na tym etapie dobrze wiedzieć, jakie konkretnie materiały wykończeniowe będą używane, aby odpowiednio przygotować podkład i tym samym położyć podłogi bez progów, profili wyrównujących poziom między posadzkami. asme bpvc.cc.bpv-2019 - boiler and pressure vessels

Parkiety powszechnie stosowane w budynkach z zeszłego stulecia często pozostają w dobrym stanie. Wystarczy cyklinowanie podłogi, aby uzyskać świeży wygląd. Nawet jeśli jakaś klepka jest pęknięta można podjąć decyzję o pozostawieniu starej podłogi. Cykliniarze, stolarze mają możliwości, aby uzupełnić, dorobić brakujący element. Fajnym rozwiązaniem jest także wybarwianie na inny kolor, pobielanie podłogi.