Styl skandynawski jest powszechnie stosowany  we wnętrzach. Czy to, co uważa się za ten styl jest nim w rzeczywistości? Z czego się wywodzi?  

Wielu z Was wskazuje styl skandynawski jako ten ulubiony, dlatego wiele z naszych projektów wnętrz jest nim inspirowana. Często jednak odchodzimy od pierwotnych ścisłych związków ze Skandynawią, ograniczamy się do kilku elementów, aby dostosować zamysł do Waszych oczekiwań.

Pomyślałam sobie, że skoro przestudiowałam dokładnie ten wątek, napisałam nawet na ten temat pracę magisterską, to mogę teraz podzielić się z Wami efektami moich badań.  Rozpoczynam kolejną serię artykułów. Bierzemy na warsztat Skandynawię. :) Na początek rys geograficzny,

Architektura i wzornictwo skandynawskie mają wspólny pierwiastek. 5 krajów: Finlandia, Szwecja, Norwega, Dania i Islandia łączy związek kulturowy, estetyczny i geograficzny. Naturalne wydaje się, że charakter stylu projektowego krajów skandynawskich wynika z uwarunkowań przyrodniczych i geograficznych. 

IPC codes latest

https://www.inforstreet.com/

Finlandia, Szwecja, Norwegia, leżące na Półwyspie Skandynawskim wraz z mieszczącą się na Półwyspie Jutlandzkim Danią oraz krajem wyspiarskim - Islandią nazywane są państwami skandynawskimi. Ze względu na duży związek z wodą i podobne warunki geograficzne kraje te połączone są silnymi więziami kulturowymi i historycznymi.
Półwysep Skandynawski jest krainą bardzo wysuniętą na północ. Skandynawia cechuje się polodowcową rzeźbą terenu. Jedną z cech charakterystycznych ukształtowania terenu są płaskowyże, tzw. fieldy, ponad które wznoszą się odosobnione szczyty.
Skandynawia, a szczególnie Norwegia słynie również z fiordów, czyli długich, krętych zatok morskich. Kraina poprzecinana jest też licznymi jeziorami polodowcowymi. Największe ich skupisko - ok.60 tys. jezior znajduje się na Pojezierzu Fińskim.
Specyficzny klimat w Skandynawii wpływa na mieszkańców, rozwój gospodarki oraz kierunki w architekturze. Krótki okres wegetacji, mimo że bardzo intensywny, uniemożliwia rozwój rolnictwa. Mimo to Skandynawia jest bardzo zieloną krainą, dominują w niej lasy iglaste. Położenie geograficzne krajów Skandynawskich powoduje, że w czasie przesilenia zimowego dzień trwa nie więcej niż 7h, a na terenie Laponii słońce w ogóle nie wschodzi przez 51 dni.
Dlatego Skandynawowie cenią każdy promień słońca i w architekturze dążą, aby dobrze je wykorzystać. 

Z pewnością dla kultury skandynawskiej istotny wpływ ma niewielka gęstość  zaludnienia - ok. 20 mieszkańców na 1km2. Dla porównania w Polsce zaludnienie na 1km2 przekracza 120 osób.
Krajobraz Skandynawii kształtują głównie woda, lasy i skały. Trudne warunki życia wśród niekończących się lasów i tysięcy jezior wpłynęły na charakter kultury narodów skandynawskich, powstanie więzi między tymi krajami oraz ukształtowanie cech architektury i stylu projektowania. To natura jest inspiracją dla Skandynawskich projektantów, przyczyną poszukiwań rozwiązań, które dziś podbijają serca ludzi na całym świecie.

Ogromne znaczenie dla rozwoju stylu skandynawskiego miały z pewnością lasy, których nie brakuje w całej Skandynawii. To dobro natury umożliwiło rozwój przemysłu drzewnego i papierniczego. Ogólnodostępne w Skandynawii drewno jest najczęściej stosowanym surowcem w wykończeniu wnętrz. W projektowaniu wykorzystuje się również papier i tekturę, których Finlandia i Szwecja jest eksporterem.

Skandynawowie okiełznali warunki geograficzne i przyrodnicze, wykorzystali ich atuty i w tym tkwi ich sukces.