OD IDEI DO WYKONAWSTWA - CZYLI ETAPY PRAC PROJEKTOWYCH

Pisałam już o jednym z ważniejszych etapów prac, który jest nieodłącznym elementem każdego projektu, czyli o poznaniu preferencji Inwestora. Niezależnie od wybranego pakietu prac projektowych etap ten jest bazą do wykonania projektu.

Jak kształtują się dalsze etapy? Chciałabym w skrócie opisać pracę w ramach pakietu kompleksowego.

Po zapoznaniu się z preferencjami przystępujemy do wykonania 2-3 układów funkcji. Przedstawiamy Inwestorowi i łączymy poszczególne elementy, wprowadzamy zmiany zgodnie z jego sugestiami. Gdy powstanie idealny, satysfakcjonujący układ przechodzimy do kolejnego etapu, a mianowicie do koncepcji plastycznej.

Zebrane informacje przekładamy na wizualizacje, łączymy materiały, faktury i barwy. Na tym etapie projektujemy również zabudowy meblowe, wybieramy meble i oświetlenie z katalogu. Często powstają 2 koncepcje kolorystyczne, z których Inwestor ma wybór. Wprowadzamy pakiety zmian wg sugestii przyszłego Użytkownika, a następnie przedstawiamy do akceptacji finalne wizualizacje, które są bazą do następnego etapu projektowego. Jest nim oczywiście przygotowanie książki projektowej, która umożliwia wykończenie wnętrza zgodnie z koncepcją. Rozrysowujemy rzuty posadzek, sufitów i zabudów gk. Przygotowujemy również wytyczne instalacyjne, w których określamy ilość i miejsce źródeł światła, włączników, gniazd oraz podłączeń wodno-kanalizacyjnych. Szczegółowo rozrysowujemy kuchnię i łazienki, zaznaczamy układ okładzin ściennych, detale frontów i indywidualnie projektowanych elementów. Wykonujemy też rysunki szaf i wolnostojących mebli, wykonywanych na zamówienie. Na widokach ścian pokazujemy układ luster, forniru czy tapicerki. Pełną dokumentację omawiamy z Inwestorem, aby skorygować detale, ustalić wyposażenie mebli. Następnie zamkniętą książkę projektową wraz z listą zakupów z kosztorysem i adresami sklepów przekazujemy Inwestorowi. I remont rusza...