Kategorie:

Architektura Skandynawii – przodkowie stylu skandynawskiego

Aleksandra Miłowska | 2017-12-11 09:00:59

Kontynuuję cykl o stylu skandynawskim, dziś kilka słów o architekturze. Architektura stanowi odzwierciedlenie otaczającego środowiska, warunków społecznych i klimatycznych, charakterystycznych cech narodu, jego umiejętności, temperamentu. Zgodnie z tradycyjnym podejściem Skandynawów powinno się dążyć do integracji z naturalnym środowiskiem, wtopić architekturę w krajobraz. W związku z tym wprowadzono niskie zabudowania wykonane z lokalnie dostępnych mat (...)

Styl skandynawski - źródła

Aleksandra Miłowska | 2017-11-28 15:01:06

Styl skandynawski jest powszechnie stosowany  we wnętrzach. Czy to, co uważa się za ten styl jest nim w rzeczywistości? Z czego się wywodzi?   Wielu z Was wskazuje styl skandynawski jako ten ulubiony, dlatego wiele z naszych projektów wnętrz jest nim inspirowana. Często jednak odchodzimy od pierwotnych ścisłych związków ze Skandynawią, ograniczamy się do kilku elementów, aby dostosować zamysł do Waszych oczekiwań. Pomyślałam s (...)

#styl skandynawski

REMONT W STARYCH BUDYNKACH CZ.6

Aleksandra Miłowska | 2017-11-23 12:23:17

PODSUMOWANIE REMONTOWYCH OPOWIEŚCI Pewnie część z Was po przeczytaniu serii artykułów o remoncie starych mieszkań stwierdzi, że nie chce się w to bawić, same kłopoty...  Ale nie chciałam odstraszyć od podjęcia takich kroków, a tylko uczulić na pewne sytuacje, opisać na co trzeba zwrócić uwagę. Trzeba być przygotowanym, przede wszystkim finansowo, na jakieś dodatkowe niespodzianki. Nie taki diabeł straszny... ;) Architekt wnętrz na etapie p (...)

REMONT W STARYCH BUDYNKACH CZ.5

Aleksandra Miłowska | 2017-11-15 13:48:03

Dziś kolejna odsłona remontowych zagadnień. EKIPY WYKONAWCZE Przy planowaniu remontu w starym budownictwie trzeba liczyć się z wyższymi kosztami robocizny. Wykonawcy mają wyższe stawki na remonty starych mieszkań niż na wykańczanie standardu deweloperskiego. Zazwyczaj dłużej także trwają takie remonty. Ściany bywają krzywe, posadzki mogą nie trzymać poziomu (przypomnijcie sobie artykuł "remont w starych budynkach cz.2"), instalacje są "niezrozumiale" p (...)

REMONT W STARYCH BUDYNKACH CZ.4

Aleksandra Miłowska | 2017-11-06 12:10:06

Po dłuższej przerwie pełnej pracy projektowej wracam z pisaniem bloga. Tak, tak, wiem, że obiecywałam wcześniej, ale tym razem postaram się dotrzymać słowa i pisać regularnie. Nowy adres strony internetowej, nowe postanowienia :) Pisałam o remoncie w starych budynkach. Omówiłam podłogi, ściany i łazienki. Dziś pora na OKNA. W starych budynkach sukcesywnie wymieniane są okna z drewnianych, często skrzynkowych, na plastikowe. Może jednak okazać się, że w naszym (...)

REMONT W STARYCH BUDYNKACH CZ.3

Aleksandra Miłowska | 2017-05-07 12:40:04

Kolejny punkt w remontowym poradniku to ŁAZIENKA. W łazience zazwyczaj trzeba pozbyć się starych okładzin i sprzętów. Do skucia starych płytek można użyć dłuta i młotka, łomu, a także, a może przede wszystkim wiertarki udarowej z nakładką do skuwania. Jeśli klej był słaby to wszystko powinno ładnie odejść, nawet całe płytki. Kłopot pojawia się w przypadku cienkiej ściany. Należy wtedy delikatnie skuwać płytki, aby nie zrobić dziury na wylot do sąsiada. (...)

#mieszkanie

REMONT W STARYCH BUDYNKACH CZ.2

Aleksandra Miłowska | 2017-04-12 14:33:41

W poprzednim artykule było parę słów o instalacjach w starych budynkach. Dziś podłogi i ściany. Jakie niespodzianki mogą nas spotkać: ŚCIANY Niestety w starych budynkach ściany działowe mogą być wykonane z niespodzianych materiałów. Zdarza się, że można pod warstwą tynku znaleźć słomę. W takim wypadku dobrze wymienić ścianki na lekką gipsową zabudowę. Gdy ściany wykonane są z cegły to jest najmniejszy kłopot. Płyty betonowe zazwyczaj są tr (...)

#mieszkanie

REMONT W STARYCH BUDYNKACH

Aleksandra Miłowska | 2017-03-27 20:20:07

Remont w starym budynku - błogosławieństwo czy przekleństwo? Decyzja o podjęciu remontu szczególnie w starych domach i mieszkania sprzed 50 lat jest bardzo trudna. Często przez lata nikt nic w takich obiektach nie robił poza ewentualnie odmalowaniem, wymianą mebli. Cóż... na samą myśl o rewolucji, brudzie jest przerażająca, ale nie ma rzeczy niemożliwych! Remontując mieszkanie zyskamy bardzo dużo - świeże, nowoczesne wnętrze, bardziej funkcjonalną przestrze (...)

#mieszkanie

Ponadczasowa szarość

Aleksandra Miłowska | 2017-03-19 20:01:35

PONADCZASOWA SZAROŚĆ Wykorzystanie szarości i bieli we wnętrzach to prosty krok w stronę ponadczasowości. Jednak rozmawiając z Klientami czasem spotykam się z niechęcią wobec takiej kolorystyki. Czego się obawiają? Chłodu i smutku. Ciepłe, przytulne wnętrza często mylnie kojarzą się tylko z beżami i brązami. Barwy te uważane są za bezpieczniejsze, weselsze od szarości. Ale czy obawy te są słuszne? Naturalnie, jeśli ktoś zwyczajnie woli odcienie beżu to nie widz (...)

#mieszkanie

OD IDEI DO WYKONAWSTWA

Aleksandra Miłowska | 2017-03-12 19:17:39

OD IDEI DO WYKONAWSTWA - CZYLI ETAPY PRAC PROJEKTOWYCH Pisałam już o jednym z ważniejszych etapów prac, który jest nieodłącznym elementem każdego projektu, czyli o poznaniu preferencji Inwestora. Niezależnie od wybranego pakietu prac projektowych etap ten jest bazą do wykonania projektu. Jak kształtują się dalsze etapy? Chciałabym w skrócie opisać pracę w ramach pakietu kompleksowego. Po zapoznaniu się z preferencjami przystępujemy do wykonania 2-3 (...)

#projektowanie

LOFTOWO INDUSTRIALNIE

Aleksandra Miłowska | 2016-11-14 15:01:00

Dziś kilka słów o naszym projekcie koncepcyjnym wnętrz loftu o industrialnym charakterze: http://aaw.inventive.pl/project.php?code=loftowo_industr W strefie dziennej znajduje się salon z aneksem kuchennym oraz wydzielony ażurową ścianą gabinet. Szklana ściana z pionowymi podziałami wraz z grzejnikiem Charleston tworzy ciekawą kompozycję i oryginalną przegrodę między salonem, a surowym gabinetem. Kolor grzejnika oraz blatu w kuchni i gabinecie ociepla wizualnie wnę (...)

#projektowanie #industrialnie

Warsaw Home 2016

Aleksandra Miłowska | 2016-11-01 20:07:55

W weekend 21-23.10.2016 w PTAK EXPO w Nadarzynie pod Warszawą miała miejsce pierwsza edycja targów WARSAW HOME oraz Poland Design Festival.   W czasie trwania imprezy zorganizowane również zostały liczne wykłady i warsztaty w ramach kolejnej edycji Archiday . 22 października odbył się także długo wyczekiwany wykład światowej sławy projektanta - Karima Rashida, na który przybyła liczna publiczność. Na targach można było zobaczyć wiele mniej (...)

#FESTIWAL

Łódź Design Festival 2016

Aleksandra Miłowska | 2016-10-25 18:06:04

W ubiegłym tygodniu miały miejsce dwa wydarzenia związane ze światem projektowania wnętrz i sztuki użytkowej. W dniach 13 - 23 października odbył się jubileuszowy 10. Łódź Design Festival , a w ostatni weekend 21-23 października mogliśmy uczestniczyć w  pierwszej edycji targów Warsaw Home . W dzisiejszym wpisie znajdziecie kilka słów o tegorocznym łódzkim festiwalu. Jak co roku wybraliśmy się w poszukiwaniu nowości i inspiracji. Nowości nie (...)

#FESTIWAL

POZNAĆ INWESTORA - PIERWSZY KROK DO SUKCESU

Aleksandra Miłowska | 2016-10-11 13:20:27

Projektowanie wnętrz mieszkań często kojarzone jest tylko z wyborem "kolorków". Społeczeństwo jednak coraz częściej zauważa inne aspekty projektowania, w których praca architekta wnętrz jest niezwykle ważna. FUNKCJA - bez niej piękno wnętrza jest bezużyteczne. To dlatego na początku rozwiązujemy układ funkcjonalny wnętrza, a w projekcie mebli skupiamy się na użyteczności. Każdy jednak ma inne potrzeby i wymagania. Ze względu na to w pierwszym etapie prac proj (...)

#projektowanie

WAWA DESIGN FESTIWAL

Aleksandra Miłowska | 2016-09-21 19:04:35

Jak co roku od 3 lat, czyli pierwszego WAWA DESIGN FESTIWAL w 2013, postanowiłam wybrać się do soho factory w Warszawie, żeby zobaczyć, co tym razem przygotowali dla nas organizatorzy. Festiwal rozpoczął się 3 września, a wystawy można było oglądać do 11 września. Przed imprezą zaciekawiły mnie warsztaty z renowacji mebli, na które niestety nie zdążyłam się zapisać, także nie wiem czy było warto. Może ktoś z Was był, uczestniczył i ma ochotę dodać opini (...)

#DESIGN #FESTIWAL

Naturalnie nowocześnie - mieszkanie Słodowiec

Aleksandra Miłowska | 2016-07-14 16:02:36

W zakładce projekty można obejrzeć galerię projektu  Naturalnie nowocześnie (http://aawstudio.pl/project.php?code=naturalnie_nowo ), o którym chciałabym w kilku słowach opowiedzieć.   W strefie wejściowej i kuchni na posadzce wykorzystaliśmy szary, przecierany gres. Między nim, a panelami widoczny jest pasek płytek z geometrycznym wzorem. Układ pasów wykorzystany jest również w projekcie sufitu podwieszanego. W kuchni między blatem, a (...)

#styl skandynawski #nowoczesność #mieszkanie

Słowem wstępu

Aleksandra Miłowska | 2016-07-14 15:53:40

  Witajcie w naszej sekcji artykułów, która zrodziła się z wielkiej pasji, jaką jest projektowanie wnętrz. W moich tekstach znajdziecie między innymi opisy naszych projektów oraz porady i ciekawostki wnętrzarskie. Zapraszam do lektury.