Przełomowym projektem, który jest świetnym przykładem architektury skandynawskiej, jest kaplica cmentarna Erika Bryggmana (1891 - 1955). Architekt w swoich projektach stawiał nacisk na grę światła słonecznego we wnętrzach. Kaplica cmentarna na cmentarzu w Turku stanowi doskonałe spełnienie postawionego założenia.

Lekko zaokrąglone kąty i łuk nad ołtarzem nawiązują do organicznych form i optycznie podwyższają kaplicę. Różnorodne, ale stonowane materiały, dodają elegancji i harmonii wnętrzu. Ozdobą we wnętrzu jest sama forma sklepienia i ścian oraz złote lampy o organicznych kształtach. Na prosty i surowy ołtarz wpada światło słoneczne przez wysoki, wąski świetlik, a miękkie światło dodaje duchowości, podniosłości wnętrzu.

 

Architektem, który w pełni rozwinął fiński styl skandynawski zarówno w architekturze jak i w projektowaniu mebli oraz sztuki użytkowej, był Alvar Aalto. Inspiracje wprost zaczerpnięte z natury i przełożone na jego projekty sprawiły, że stał się jednym z najsłynniejszych projektantów na świecie. Przeczytacie o nim w następnym artykule.